Pytania i odpowiedzi (Q&A)

Poniżej przedstawiamy Państwu najczęściej pojawiające sie pytania związane zarówno z samymi stropami WPS, jak i sposobem ich zakupu i montażu. 

Co oznacza skrót płyty WPS?

Skrót WPS oznacza  Wrocławska Płyta Stropowa. Nazwa pochodzi od miejsca jej wymyślenia czyli pochodzi z Wrocławia

 

Jakie są zalety stropu z płyt WPS?

Głównymi zaletami stropu WPS jest duża wytrzymałość, im wyższy dwuteownik i mniejsze płyty, tym większa wytrzymałość. Montaż odbywa się bez deskowania stropu, co oszczędza czas oraz pieniądze. Rozpiętość stropu zależy wyłącznie od zastosowanych belek stalowych. Ułożenie płyt nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.  Dodatkowym atutem jest dostępność płyt WPS, najczęściej realizacja zamówienia nie przekracza 2-3 dni.

 

Jakie jest zastosowanie płyt WPS?

Płyty WPS stosuje się najczęściej przy renowacjach i modernizacjach obiektów. Płyty są elementami wypełniającymi przestrzenie między stalowymi belkami stropu. Płyty WPS doskonale zastępują stropy drewniane lub stropy Kleina i są łatwiejsze w zastosowaniu niż stropy Teriva. Bardzo często używa się ich do małych stropów np. nad garażami, zadaszeniami czy stodołami

 

Z czego są zrobione płyty WPS?

Płyty WPS wykonane są z betonu C20/25 oraz ma w środku zbrojenie w postaci stal zbrojeniową gatunku B500A wykonane z siatki żebrowanej fi 6.

 

Jaka jest wytrzymałość i waga płyt WPS?

Nośność płyt została przebadana w Laboratorium i obciążenia niszczące przy zginaniu są nie mniejsze niż:

 • płyty WPS 90 - 11,3 kN - 41,5 kg
 • płyty WPS 100 - 9,1 kN - 45 kg
 • płyty WPS 110 - 7,4 kN - 53 kg
 • płyty WPS 120 - 6,2 kN - 57,4 kg
 • płyty WPS 130 - 5,9 kN - 60,2 kg
 • płyty WPS 140 - 5,0 kN - 62 kg
 • płyty WPS 150 - 4,3 kN - 68 kg

Wytrzymałość płyt WPS zależy przede wszystkim od rozpiętości płyty. Im większa długość tym mniejsza wytrzymałość. Waga płyt stropowych waha się od. 40-70kg. Natomiast nośność stropu WPS na belkach stalowych zależy od ich przekroju oraz rozstawu.

 

Jakie są wymiary płyt stropowych WPS?

Płyty WPS mają stałą szerokość i dotyczy ona wszystkich rodzajów płyt. Wszystkie płyty mają szerokość 40cm. Dostępne długości od 80 do 160 cm (co 10 cm). Płyty produkowane są w kilku wymiarach oznaczonych wg odpowiadających osiowych rozpiętościach belek stropowych, stopniując wymiary co 10cm.  Najmniejsza dostępna długość płyty to 80 cm, natomiast największą WPS 160. 

 

Jaki środek transportu wybrać do jego przewiezienia i rozładunku?

W zależności od ilości - jakikolwiek. Rozładunek można wykonać za pomocą wózka widłowego, manitu, ładowarko-koparki z widłami lub dźwigiem. My wozimy najczęściej kurierem paletowym, który przyjeżdża samochodem z windą i kierowca za pomocą paleciaka rozładowuje towar. W przypadku większych ilości zawozimy spedycją, firanką (tir) lub platformą.

W zależności od ilości zamówionych płyt WPS, możemy zaproponować odpowiedni środek transportu. Rozładunek może odbywać się za pomocą maszyn z widłami, aby mogły podnieść paletę lub ręcznie. 

 

Jak się układa płyty WPS?

Strop WPS może być układany ręcznie lub za pomocą odpowiedniego sprzętu montażowego. Płyty układa się szczelnie obok siebie, na dolnych stopkach dwuteowych belek stalowych. Belki stalowe powinny być owinięte siatką Rabitza. Kolejnym etapem montażu jest wypełnienie zaprawą cementową spoin pomiędzy płytami oraz miejsc styku płyt z belką. Następnie należy wypełnić przestrzenie między belkami lekkimi materiałami termoizolacyjnymi. Izolację układamy ponad płytami i na to układa się warstwę betonu.

 

Czy zwykły Kowalski bez doświadczenia poradzi sobie z jego położeniem, czy musi to być wykwalifikowana ekipa budowlana?

Poradzi sobie po wstępnym wyuczeniu się teorii, dlatego, że WPSy nie wymagają skomplikowanego zbrojenia. Mają budowę, która ułatwia montaż i dzięki temu nie jest skomplikowany. Również nie wymaga obliczeń odnośnie zamawiania betonu (nadbeton). Jego “zabudowa” (nad płytami) jest stworzona z łatwo-dostępnych materiałów

 

W jaki sposób dobrać odpowiednie płyty WPS do stropu?

Dobór płyt powinien zostać dokonany przez osobę uprawnioną. Dla lepszego zrozumienia w jaki sposób dokonuje się takiego doboru musimy znać obciążenia jakie ten strop musi przenieść. Czy są na nim oparte ścianki działowe, czy są ciężkie, z jakiego są materiału? Jaką wysokość konstrukcyjną stropu chcemy uzyskać. Generalnie im mniejsze długości płyt tym strop będzie wytrzymalszy, a im większe tym mniej nośny. 

 

Ile płyt WPS wchodzi na 1m2 stropu?

W zależności od długości płyt inna ilość sztuk wchodzi na m2 czyli różne jest zużycie płyt i tak:

 • płyty WPS 80 wchodzi 3,1 szt/m2
 • płyty WPS 90 wchodzi 2,8 szt/m2
 • płyty WPS 100 wchodzi 2,5 szt/m2
 • płyty WPS 110 wchodzi 2,8 szt/m2
 • płyty WPS 120 wchodzi 2,1 szt/m2
 • płyty WPS 130 wchodzi 1,9 szt/m2
 • płyty WPS 140 wchodzi 1,8 szt/m2
 • płyty WPS 150 wchodzi 1,8 szt/m2
 • płyty WPS 160 wchodzi 1,6 szt/m2

 

Czy w przypadku kupienia zbyt dużej ilości mogę dokonać zwrotu?

Tak, jednak by wykluczyć konieczność zwrotów oferujemy pomoc w wyliczeniu odpowiedniej ilości płyt WPS. Gdyby zaistniała jednak taka konieczność, zwrotu należy dokonać do siedzimy firmy BUDMATER, płyty muszą być w stanie nienaruszonym, oraz koszt transportu jest po stronie Kupującego. Czas na zwrot mija po 90 dniach od momentu dostawy. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie dowodu zakupu.

 

Czy płyty WPS można ciąć?

Nie powinno się ich ciąć, ponieważ można naruszyć zbrojenie, które jest w środku płyty. Jeśli wystąpią jakieś miejsca puste, należy zrobić monolit.

 

W jaki sposób należy dobrać dwuteownik do stropu WPS?

Dwuteownik powinna dobierać osoba z uprawnieniami budowlanymi. Dwuteowniki dobiera się dobiera się w zależności od kilku czynników jakie mogą wystąpić czyli np od:

 • wysokości konstrukcyjnej stropu
 • obciążenia jakie musi przenieść strop
 • wymiarów pomieszczeń
 • rozpiętości pomiędzy oparciami (ścianami)
 • jakości oparcia (czy ściany są dobrej jakości)
 • konieczności zastosowania warstw ociepleniowych
 • konieczności zastosowania warstw wytłumiających dźwięk

 

Czy potrzebuje dźwig do montażu płyt WPS?

Do montażu płyt WPS nie jest wymagany dźwig. Płyty w zależności od ich rozmiarów ważą od ok 40kg do ponad 80kg. Taka waga umożliwia pracę dwóch osób. Dźwig może się przydać przy podaniu dwuteowników ale ze względu na to, że zwykle stropy te używa się przy remontach kamienic, ich ustawienie może nie być proste

 

Co się stanie jeśli źle dobiorę długości płyt WPS?

Nasza firma oferuje pomoc w doborze rozmiaru płyt oraz w wyliczeniu odpowiedniej ilości. Natomiast gdyby zdarzyła się taka sytuacja, prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów wymiany. 

 

Ile waży jedna paleta płyt WPS?

Płyty WPS pakujemy po ok. 1000 kg niezależnie od ich rozmiarów

 

Czy muszę kupować pełne palety, czy też pojedyncze sztuki?

Jest możliwość kupowania pojedynczych sztuk. Nie ma konieczności zamawiania więcej niż Państwo potrzebujecie

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl